Asmenybės testai – tai psichologinis selfis. Kodėl jie tokie populiarūs?

Komentarų: 1
PrintFriendly and PDF

 

Mano socialinio tinklo siena tiesiog mirga įvairių taip vadinamų testų rezultatais (kuriuos dažnai už mus pagal mūsų profilio duomenis atlieka robotai). Asmenybės testus atlikti siūlosi dar vieni lektoriai, kurie sukūrė dar vieną įrankį, kuris leidžia pamatuoti, kaip aš elgčiausi sutikęs ateivius. Aš galiu nusistatyti, kiek procentų esu panašus į David Bowie ir, kiek esu savo šalies patriotas. Na gerai, pajuokavau. Yra ir rimtesnių testų – tobulintų ir validuotų ilgus dešimtmečius.

Mes sutverti lipdyti etiketes. Mūsų protai kitaip neveikia – mes privalome dalykus, žmones ar reiškinius priskirti tam tikrai rūšiai, kad neliktų pilkos zonos ir viskas būtų aiškiose lentynose. Šis priskyrimas – etikečių klijavimas galioja ir tada, kai galvojame apie save – mes privalome turėti pakankamai aiškų savęs vaizdą, kitaip mums bus sunku naviguoti gyvenime. Asmenybės testai visų pirma atlieka šią funkciją – sužinoję savo tipą galime lengviau patalpinti save į atitinkamą lentyną.

Nors aš visada žinojau, kad esu linkęs į ekstraversiją, o konfliktų metu reaguoju prisitaikymo bei kompromiso stiliumi, tačiau jeigu tą patvirtina kokia nors solidi metodika, man pasidaro ramiau ir smagiau. Tai tas pats, kas pasižiūrėti į veidrodį žinant, kad nesi susivėlęs, tačiau dėl viso pikto. Taip pat tai panašu į laiko leidimą prie veidrodžio – seniai pažįstamo savo veido, šiuo atveju charakterio bruožų, tyrinėjimą. Asmenybės testai suteikia naujų žinių įgijimo iliuziją, tačiau šis pažinimas nėra tas pats, kas išminties įgijimas perskaičius gerą knygą. Asmenybės testai primena psichologinį selfį, kurį vis norisi ir norisi darytis.

Asmenybės testai sukelia tam tikrą priklausomybę. Dažnai stebiu kaip žmonės socialiniame tinkle talpina tuos humoristinius testus koks žvėris būtum, jeigu būtum žvėris arba kiek procentų esi panašus į Radžį. Nors asmenybės testo atsakymą intuityviai nujaučiame (jaučiu, kad manyje yra kokie 17% Radžio ir 11% Ryčio Cicino), to tikrojo atsakymo laukimas mus sužadina, suteikia siurprizo, nuostabos skonį. Asmenybės testai beveik nieko naujo nepasako, tik tarsi patvirtina tai, ką mes ir taip apie save žinojome. Atrodytų, kad jie pametėja kažką prasmingo, bet didžiausia prasmė, kurią galime iš jų gauti, tai pamatyti kitų žmonių įvairovę ir ją labiau pamilti. Būtent ši asmenybės testų nauda suteikia daugiausia vertės.

Žmonės priskirti mėgsta ne tik save, tačiau ir kitus žmones. Asmenybės testai suteikia gerą paskatą kalbėti apie kitus žmones, lyginti save su jais, ieškoti savo pranašumų ir trūkumų kitų žmonių atžvilgiu. Gavę tam tikrą rezultatą lyg ir įstojame į kažkokį klubą, kuriame renkasi panašūs į mus. Asmenybės testas seminaro metu – garantuota sėkme lektoriui ir puikus laiko praleidimas dalyviams. Šis socialinis aspektas neturi daug vertės, tačiau vėl gi, kalbėdamiesi apie žmonių įvairovę mokymų dalyviai didina savo sąmoningumą. Taip pat kalbantis apie savo rezultatus su kitais žmonėmis galima pasijausti panašiu į kitus arba išskirtiniu. Tai, kad aš žinau, jog mano atroji pusė linksta į intraversiją, o aš – ekstravertas, nieko naujo mums nesukuria, tačiau tai gali būti gera tema prie vakarienės stalo. Kur kas geriau negu intelektą mažinanti TV laida.

Grįžtant prie psichologinio selfio koncepcijos reiktų paminėti, kad žmonėms patinka klausimai apie juos pačius. Net jeigu šių klausimų niekas gyvai neužduoda, juos galima paskaityti testo klausimyne. Atsakinėjimas į šiuos klausimus yra labiau ne apie pažinimą, tačiau apie patiriamą specifinį malonumą. Mes tiesiog jaučiamės gerai, o smalsumas sužadina ir energizuoja. Asmenybės testus galima pildyti visą vakarą ir vėliau skelbti jų rezultatus internete. Kaip atrodytum jeigu būtum moteris? Voila, kaip Deborah Harry! Kaip atrodytum, jeigu būtum vyras? Kaip Alenas Delonas!

Nors asmenybės testai gana taikliai atspindi mūsų bruožus (mums patiems!), tačiau kiti žmonės mus gali suvokti visiškai kitaip. Būtent tai, mano galva yra ryškiausia asmenybės testų keliama iliuzija. Juk nesinešiosime asmenybės testo kaip paso, kuriame nurodyta instrukcija, kaip su mumis bendrauti, o ir neduosime testo pildyti, pavyzdžiui, klientams, kai bandome suprasti, kaip su jais bendrauti. Pagal Myers- Briggs tipologiją esu ryškus fyleris (F – orientuotas į jausmus), tačiau daug žmonių matydami mano darbus priskiria mane racionaliam tipui – T (thinker) – tam, kuris nesivadovauja jausmais. Vienas buvęs kolega buvo labai nustebęs, nes mane paprastai patiria mane kaip itin racionalų, netgi šaltą žmogų, nors iš tiesų esu labai jautrus žmonių jausmams ir į juos labai reaguoju. Ir ką dabar su manimi daryti? Taukšt, kognityvinis disonansas.

Su visa pagarba žiūriu į rimtus, validuotus asmenybės testus, nes kažkas įdėjo daug darbo, kad tie testai būtų patikimi. Tačiau dažnai mes nesirenkame, kokius testus pildyti – tinka visi, net patys kvailiausi, kuriuos skelbia buki žurnalai arba jie spausdinami kaip kokie horoskopai paskutiniuose laikraščių puslapiuose. Žinau, žinau, žmonės atsakys, kad tokius testus daro dėl humoro, tačiau jie skelbia tuos rezultatus savo socialinių tinklų profiliuose. Pats faktas, kad jie į tai įsitraukia, patvirtina kai kurias šiame straipsnyje minimas prielaidas. Testus labiau mėgsta greitų receptų, paprastų sprendimų ieškantys žmonės, kurie tiki stebuklais ir įsivaizduojama sėkme. Na, o dabar pridėkite ranką prie širdies ir atsakykite, kiek kartų nepaskelbėte viešai tų juokingų testų rezultatų, kai jie neatitiko jūsų savęs matymo, kitaip tariant, jums nepatiko jų rezultatas. Aš pradėsiu pirmas – kelis kartus neskelbiau rezultato tol, kol negavau norimo.

Galiausiai asmenybės testai leidžia mums ir vėl pasijusti…normaliais. Mes visi tokie skirtingi ir visi vienodi. Net jeigu priskiriame save tam tikroms žmonių grupėms ar tipams, vis tiek ieškome savęs vaizdo patvirtinimo ir šliejamės prie panašių į save siekdami saugumo ir priėmimo. Tai apdovanojantis jausmas – būti panašiam į kitus ir jaustis šiek tiek ypatingu.

Vienas komentaras

  1. Ignas
    | Atsakyti

    .

Komentuok